Fánky a ich pečenie
Fánky sa piekli pri mnohých príležitostiach – najčastejšie na Veľkú noc, na fašiangy aj na Vianoce. O tom, kedy sa budú piecť, rozhodovali zvyky v každom regióne a každej rodine. Najčastejšie sa však fánky spájajú práve s Veľkou nocou. Už ich ďalšie pomenovanie – božie milosti – napovedá, že k najväčšiemu kresťanskému sviatku roka skutočne patria.
V minulosti boli fánky tradičnými veľkonočnými koláčmi, ktoré pri oslave Veľkej noci nemohli chýbať. Dnes trochu stoja v úzadí ostatných veľkonočných dobrôt. Barančeka, mazance alebo judáše nájdete takmer v každej domácnosti, fánky už, bohužiaľ, až v takej miere nie. A to je veľká škoda. Táto krehá dobrota „s otvorom“ je totiž skvelá teplá aj studená.
Kedy sa piekli fánky
Fánky sa podľa tradície pripravovali na Veľkonočný pondelok, skôr nie. Boli posledným veľkonočným pečivom, ktoré gazdinky pripravovali. Začalo sa na Zelený štvrtok, keď sa piekli judáše. Na Veľký piatok bol od pečenia pokoj. Zato v sobotu sa piekol baranček a hneď aj mazanec na nedeľu. A v pondelok prišli na rad fánky.
Hoci sa fánky piekli pri rôznych príležitostiach, najviac sú spojené práve s jarou. Traduje sa, že sa dávali oráčom pred ich prvou jarnou cestou na pole. Alebo že patrili do výbavy pútnikov – otvorom v koláči sa mohol blúdiaci pútnik pozrieť a nájsť správnu cestu. Nech už bol ich pôvodný účel akýkoľvek, skúste si ich tento rok upiecť. Uvidíte, že ich nebudete robiť naposledy.
Recept na fánky
Receptov na fánky je množstvo. Vždy si však vyžadujú len pár základných ingrediencií, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti. Okrem múky budete potrebovať vajcia, štipku soli, kyslú smotanu, cukor a maslo. V niektorých domácnostiach používajú aj rum alebo biele víno. Najčastejšie sa používa pšeničná alebo špaldová múka. Ak chcete vyskúšať niečo nové, upečte fánky z pohánkovej celozrnnej Pernerky. Uvidíte, ako vám budú chutiť. Recept nájdete tu.
Pozor: Fánky sú krehké, zaobchádzajte s nimi opatrne, aby ste ich nepolámali.